SSI Technologies Inc P51-750-S-N-P-5V
P51-750-S-N-P-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-N-P-5V
Brief Description
SENSOR 750PSIS 1.2 UNF 5V
Datasheet Download
P51-750-S-N-P-5V.pdf
Availability of P51-750-S-N-P-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-750-S-N-P-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-N-P-5V
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-N-P-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-N-P-5V
Related LinksP51-750-, P51-750-S-N-P-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-S-N-P-5V Details Description
Related parts for P51-750-S-N-P-5V
AIR PUMP REPL FOR 416-E ETCH KIT datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
4X4 MTE SHRD PIN SR LATCH .100 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 35.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 55 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf