SSI Technologies Inc P61-1500-S-A-I12-5V-C
P61-1500-S-A-I12-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1500-S-A-I12-5V-C
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1500-S-A-I12-5V-C.pdf
Availability of P61-1500-S-A-I12-5V-C
QUANTITY
P61-1500-S-A-I12-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1500-S-A-I12-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-1500-S-A-I12-5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure4500 PSI (31026.41 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1500-S-A-I12-5V-C
Related LinksP61-1500-S, P61-1500-S-A-I12-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1500-S-A-I12-5V-C Details Description
Related parts for P61-1500-S-A-I12-5V-C
DIODE SCHOTTKY 45V 60A TO247AD datasheet.pdf
ADAPTER OPTICAL TO RS232 OPTICAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 1005 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE D 34POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
BLZP 5.08/24/270LH SN OR BX datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ULT FAST 60A TO-247 datasheet.pdf