SSI Technologies Inc P61-1500-S-A-I24-5V-C
P61-1500-S-A-I24-5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-1500-S-A-I24-5V-C
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-1500-S-A-I24-5V-C.pdf
Availability of P61-1500-S-A-I24-5V-C
QUANTITY
P61-1500-S-A-I24-5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-1500-S-A-I24-5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-1500-S-A-I24-5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure4500 PSI (31026.41 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-1500-S-A-I24-5V-C
Related LinksP61-1500-S, P61-1500-S-A-I24-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-1500-S-A-I24-5V-C Details Description
Related parts for P61-1500-S-A-I24-5V-C
FIXED IND 2.7MH 131MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
IC CHARGE/PWR MGMT SNGL 20-QFN datasheet.pdf
IC TIMING CTLR XGA/WXGA 64-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 51UH 1.5A 142 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 44POS 5A datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 8.76K OHM 0.15W 1206 datasheet.pdf