SSI Technologies Inc P61-200-S-A-I18-5V-A
P61-200-S-A-I18-5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-200-S-A-I18-5V-A
Brief Description
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-200-S-A-I18-5V-A.pdf
Availability of P61-200-S-A-I18-5V-A
QUANTITY
P61-200-S-A-I18-5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-200-S-A-I18-5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-200-S-A-I18-5V-A
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-200-S-A-I18-5V-A
Related LinksP61-200-S-, P61-200-S-A-I18-5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-200-S-A-I18-5V-A Details Description
Related parts for P61-200-S-A-I18-5V-A
FIXED IND 33MH 160MA 25.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TRANSFORMER TUBE GUITAR AMP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf