SSI Technologies Inc P61-3000-A-A-I12-20MA-C
P61-3000-A-A-I12-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-3000-A-A-I12-20MA-C
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-3000-A-A-I12-20MA-C.pdf
Availability of P61-3000-A-A-I12-20MA-C
QUANTITY
P61-3000-A-A-I12-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-3000-A-A-I12-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-3000-A-A-I12-20MA-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure9000 PSI (62052.82 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C