Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE15C-E3/54
P6KE15C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE15C-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12.1VWM 22VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE15C-E3/54.pdf
Availability of P6KE15C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P6KE15C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE15C-E3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE15C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.1V
Voltage - Breakdown (Min)13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE15C-E3/54
Related LinksP6KE15, P6KE15C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE15C-E3/54 Details Description
Related parts for P6KE15C-E3/54
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC TX/RX RS-232 5V 15KV 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PCB SKT datasheet.pdf
FILTER EMI 100 PF PI TYPE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 50W TO204AD datasheet.pdf
BRASS WASHER datasheet.pdf
MOUNT, DRAG datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP G30 TIN datasheet.pdf