Pulse Electronics Corporation PA4301.223NLT
PA4301.223NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4301.223NLT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1.1A 122.2 MOHM
Datasheet Download
PA4301.223NLT.pdf
Availability of PA4301.223NLT
QUANTITY
PA4301.223NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4301.223NLT
Internal Part NumberEIS-PA4301.223NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPA4301 Series Shielded Low Profile Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4301
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)122.2 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4301.223NLT
Related LinksPA4301, PA4301.223NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4301.223NLT Details Description
Related parts for PA4301.223NLT
CBS THREAD MALE 1 1/8"V-O NYLON datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 68MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SILICON TUNER HYBRID 40HVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC LIGHT TO DGTL CONV 6-DFN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B M40 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf