Pulse Electronics Corporation PA4344.132NLT
PA4344.132NLT picture photo
Mfg. Part Number
PA4344.132NLT
Brief Description
INDUCTOR 17.7 X 17.2 X 7.0 1.3UH
Datasheet Download
PA4344.132NLT.pdf
Availability of PA4344.132NLT
QUANTITY
PA4344.132NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PA4344.132NLT
Internal Part NumberEIS-PA4344.132NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPA4344NLT
Material - Core-
Inductance1.3µH
Tolerance-
Current Rating49A
Current - Saturation54A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.3 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.697" L x 0.677" W (17.70mm x 17.20mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PA4344.132NLT
Related LinksPA4344, PA4344.132NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PA4344.132NLT Details Description
Related parts for PA4344.132NLT
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 2-56 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 11POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 30V 200W datasheet.pdf
RES 160 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf