TDK-Lambda Americas, Inc. PAE100S48-1R8/V
PAE100S48-1R8/V picture photo
Mfg. Part Number
PAE100S48-1R8/V
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC TO DC CONVERTER 1.8V 20A
Datasheet Download
PAE100S48-1R8/V.pdf
Availability of PAE100S48-1R8/V
QUANTITY
PAE100S48-1R8/V Order Process
Ship out your order
Specifications of PAE100S48-1R8/V
Internal Part NumberEIS-PAE100S48-1R8/V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPAE100
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.33" H (57.9mm x 22.8mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max54W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAE100S48-1R8/V
Related LinksPAE100S, PAE100S48-1R8/V Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
PAE100S48-1R8/V Details Description
Related parts for PAE100S48-1R8/V
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
OSC MEMS 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
26500 12C 12#12 S BY PLUG LC datasheet.pdf
22000UF 250V 90X146MM 85C 10000H datasheet.pdf