Diodes Incorporated PAM2400ACA280
PAM2400ACA280 picture photo
Mfg. Part Number
PAM2400ACA280
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BST 2.8V 0.4A SYNC SOT89
Datasheet Download
PAM2400ACA280.pdf
Availability of PAM2400ACA280
QUANTITY
PAM2400ACA280 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAM2400ACA280
Internal Part NumberEIS-PAM2400ACA280
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)0.9V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output400mA (Switch)
Frequency - Switching100kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAM2400ACA280
Related LinksPAM240, PAM2400ACA280 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
PAM2400ACA280 Details Description
Related parts for PAM2400ACA280
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ PECL SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
SPT REC CONT W/O LATCH X-TYPE datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO221A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf