Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J10C-E3/61
SMA5J10C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J10C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA
Datasheet Download
SMA5J10C-E3/61.pdf
Availability of SMA5J10C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J10C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J10C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J10C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)26.6A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J10C-E3/61
Related LinksSMA5J10, SMA5J10C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J10C-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J10C-E3/61
CONN HEADR .050 100POS VERT SHRD datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291.6VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION LIMIT datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL NK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf