Vishay Thin Film PAT0805E3832BST1
PAT0805E3832BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E3832BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E3832BST1.pdf
Availability of PAT0805E3832BST1
QUANTITY
PAT0805E3832BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E3832BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E3832BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPAT Series Overview
Featured ProductPAT Series Thin Film Chip Resistors
PCN OtherTF-002-2014-Rev-0 04/Feb/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPAT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E3832BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E3832BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E3832BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E3832BST1
CAP CER 0.27UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28-SSOP datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
G5 ECAT SERVO DRV 2KW 200VAC datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf