Vishay Thin Film PAT0805E7232BST1
PAT0805E7232BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0805E7232BST1
Brief Description
RES SMD 72.3K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
PAT0805E7232BST1.pdf
Availability of PAT0805E7232BST1
QUANTITY
PAT0805E7232BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0805E7232BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0805E7232BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)72.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0805E7232BST1
Related LinksPAT0805E, PAT0805E7232BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0805E7232BST1 Details Description
Related parts for PAT0805E7232BST1
CONN JACK PHN 2POS .21"BSHG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 370MA SOT223 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 3A SCREW TERM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.59K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf