TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PBC-025A2E7
PBC-025A2E7 picture photo
Mfg. Part Number
PBC-025A2E7
Brief Description
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 48V
Datasheet Download
PBC-025A2E7.pdf
Availability of PBC-025A2E7
QUANTITY
PBC-025A2E7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC-025A2E7
Internal Part NumberEIS-PBC-025A2E7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model3-1672273-4.pdf
Standard Package4
Coil Current-
Coil Voltage48VAC
Contact Form3PST-NO-DM (3 Form X)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage380VAC - Max
Turn On Voltage (Max)40.8 VAC
Turn Off Voltage (Min)9.6 VAC
Termination StyleScrew Terminal
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power11 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-5°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC-025A2E7
Related LinksPBC-0, PBC-025A2E7 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PBC-025A2E7 Details Description
Related parts for PBC-025A2E7
FIXED IND 150UH 5MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 25PSI datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS 3MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf