Sullins Connector Solutions PBC21SADN
PBC21SADN picture photo
Mfg. Part Number
PBC21SADN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS
Datasheet Download
PBC21SADN.pdf
Availability of PBC21SADN
QUANTITY
PBC21SADN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC21SADN
Internal Part NumberEIS-PBC21SADN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions21
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC21SADN
Related LinksPBC2, PBC21SADN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC21SADN Details Description
Related parts for PBC21SADN
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 280MA 3.62 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf