Amphenol Industrial PC01E-14-19S(SR)
PC01E-14-19S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC01E-14-19S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC01E-14-19S(SR).pdf
Availability of PC01E-14-19S(SR)
QUANTITY
PC01E-14-19S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC01E-14-19S(SR)
Internal Part NumberEIS-PC01E-14-19S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC01E-14-19S(SR)
Related LinksPC01E-14, PC01E-14-19S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC01E-14-19S(SR) Details Description
Related parts for PC01E-14-19S(SR)
CABLE MOLDED RG58/U 75' datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 5/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 24V SNT-4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
R/A PICOFLEX HEADER 1.27 PITCH datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7S 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf