Amphenol Industrial PC01E-20-41P(SR)
PC01E-20-41P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC01E-20-41P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC01E-20-41P(SR).pdf
Availability of PC01E-20-41P(SR)
QUANTITY
PC01E-20-41P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC01E-20-41P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC01E-20-41P(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC01E-20-41P(SR)
Related LinksPC01E-20, PC01E-20-41P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC01E-20-41P(SR) Details Description
Related parts for PC01E-20-41P(SR)
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W T18 datasheet.pdf
LED ORANGE 2SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FOOT HEXAGONAL BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf