TT Electronics/Welwyn PCF0402PR-12KBT1
PCF0402PR-12KBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0402PR-12KBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
PCF0402PR-12KBT1.pdf
Availability of PCF0402PR-12KBT1
QUANTITY
PCF0402PR-12KBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0402PR-12KBT1
Internal Part NumberEIS-PCF0402PR-12KBT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPCF - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionMetal Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0402PR-12KBT1
Related LinksPCF0402P, PCF0402PR-12KBT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0402PR-12KBT1 Details Description
Related parts for PCF0402PR-12KBT1
MOSFET N-CH 500V 32A TO-247AD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED INLET 12A datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 1.29K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf