NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PCF2123U/10AA/1,00
PCF2123U/10AA/1,00 picture photo
Mfg. Part Number
PCF2123U/10AA/1,00
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR SPI DIE
Datasheet Download
PCF2123U/10AA/1,00.pdf
Availability of PCF2123U/10AA/1,00
QUANTITY
PCF2123U/10AA/1,00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF2123U/10AA/1,00
Internal Part NumberEIS-PCF2123U/10AA/1,00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSPI-bus Timing Datasheet Update 13/Aug/2013
Standard Package6,149
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingBulk
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, Leap Year, Square Wave Output, Watchdog Timer
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceSPI
Voltage - Supply1.6 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery-
Current - Timekeeping (Max)0.33µA ~ 0.38µA @ 2V ~ 5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDie
Supplier Device PackageDie
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF2123U/10AA/1,00
PCF2123U/10AA/1,00 Details Description
Related parts for PCF2123U/10AA/1,00
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
IC MPU LV 2.50V 100MS SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SFP MODULE datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 36.4VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
C/A, CXP MPO- LC, DUPLEX, 24F, O datasheet.pdf