Nichicon PCR1C102MCL1GS
PCR1C102MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR1C102MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 1000UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCR1C102MCL1GS.pdf
Availability of PCR1C102MCL1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCR1C102MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR1C102MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCR1C102MCL1GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.504" (12.80mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR1C102MCL1GS
Related LinksPCR1C10, PCR1C102MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR1C102MCL1GS Details Description
Related parts for PCR1C102MCL1GS
CONN TERM BLK HEX RAIL MNT PA BG datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf