Nichicon PCR1V271MCL1GS
PCR1V271MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR1V271MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
PCR1V271MCL1GS.pdf
Availability of PCR1V271MCL1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCR1V271MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR1V271MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCR1V271MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.398" (10.10mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR1V271MCL1GS
Related LinksPCR1V27, PCR1V271MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR1V271MCL1GS Details Description
Related parts for PCR1V271MCL1GS
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
QUICKIE HEADER2X30 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.81A 55 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf