Nichicon PCS0G331MCL1GS
PCS0G331MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCS0G331MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
PCS0G331MCL1GS.pdf
Availability of PCS0G331MCL1GS
QUANTITY
PCS0G331MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCS0G331MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCS0G331MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCS0G331MCL1GS
Related LinksPCS0G33, PCS0G331MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCS0G331MCL1GS Details Description
Related parts for PCS0G331MCL1GS
OSC XO 32.768MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 8POS 2.5MM datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 2600MHZ 0805 SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24 UNF 20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 2VIN SOT23 datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 1.1V SSOT-2 datasheet.pdf