Nichicon PCS1A680MCL1GS
PCS1A680MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCS1A680MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
PCS1A680MCL1GS.pdf
Availability of PCS1A680MCL1GS
QUANTITY
PCS1A680MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCS1A680MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCS1A680MCL1GS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCS1A680MCL1GS
Related LinksPCS1A68, PCS1A680MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCS1A680MCL1GS Details Description
Related parts for PCS1A680MCL1GS
FIXED IND 150UH 850MA 400 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 15MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV OPN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf