Phihong USA PDA025B-700B
PDA025B-700B picture photo
Mfg. Part Number
PDA025B-700B
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
PWR SUPPLY 25W 700MA 25V NONDIM
Datasheet Download
PDA025B-700B.pdf
Availability of PDA025B-700B
QUANTITY
PDA025B-700B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDA025B-700B
Internal Part NumberEIS-PDA025B-700B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPDA
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output12 ~ 36 V
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts)25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency84%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.15" L x 2.44" W x 1.00" H (80.0mm x 62.0mm x 25.4mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDA025B-700B
Related LinksPDA025, PDA025B-700B Datasheet, Phihong USA Distributor
PDA025B-700B Details Description
Related parts for PDA025B-700B
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC DUAL AND-ORINV GATE 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf