Curtis Industries PE711003
PE711003 picture photo
Mfg. Part Number
PE711003
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
POWER ENTRY FILTERED 3A SNAP
Datasheet Download
PE711003.pdf
Availability of PE711003
QUANTITY
PE711003 Order Process
Ship out your order
Specifications of PE711003
Internal Part NumberEIS-PE711003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPE7
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC3A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Features-
FeaturesVoltage Selector
Fuse Holder, DrawerFuse Holder
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness0.031" ~ 0.125" (0.79mm ~ 3.18mm)
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCE, CSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE711003
Related LinksPE71, PE711003 Datasheet, Curtis Industries Distributor
PE711003 Details Description
Related parts for PE711003
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SLIC/CODEC PROG 1CH 38TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 232 I/O 324CSGBGA datasheet.pdf
CONN HDR SPRING DL 14POS SLD CUP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
COND ANVIL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 200V 70A DO5 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 10W datasheet.pdf