Riedon PF2472-0R13F1
PF2472-0R13F1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2472-0R13F1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.13 OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
PF2472-0R13F1.pdf
Availability of PF2472-0R13F1
QUANTITY
PF2472-0R13F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2472-0R13F1
Internal Part NumberEIS-PF2472-0R13F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2470
PackagingTray
Resistance (Ohms)0.13
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height0.787" (20.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2472-0R13F1
Related LinksPF2472, PF2472-0R13F1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2472-0R13F1 Details Description
Related parts for PF2472-0R13F1
CAP FILM 0.039UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 4K OTP 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 22 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 50W DO5 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 28-36V 2.1A datasheet.pdf