Amphenol Industrial ACC02A-32-76P(003)
ACC02A-32-76P(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACC02A-32-76P(003)
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
ACC02A-32-76P(003).pdf
Availability of ACC02A-32-76P(003)
QUANTITY
ACC02A-32-76P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC02A-32-76P(003)
Internal Part NumberEIS-ACC02A-32-76P(003)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert32-76
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC02A-32-76P(003)
Related LinksACC02A-32, ACC02A-32-76P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC02A-32-76P(003) Details Description
Related parts for ACC02A-32-76P(003)
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 600W datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FFC TOP 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC DGTL POT 2K 1CH 16SOIC datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CABLE MALE/FEMALE STR 12POS 6' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 28V datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf