Riedon PF2472-120RF1
PF2472-120RF1 picture photo
Mfg. Part Number
PF2472-120RF1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 100W 1% TO247
Datasheet Download
PF2472-120RF1.pdf
Availability of PF2472-120RF1
QUANTITY
PF2472-120RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PF2472-120RF1
Internal Part NumberEIS-PF2472-120RF1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPF2470
PackagingTray
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)100W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Height0.787" (20.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PF2472-120RF1
Related LinksPF2472, PF2472-120RF1 Datasheet, Riedon Distributor
PF2472-120RF1 Details Description
Related parts for PF2472-120RF1
IC SWITCH SPDT 8DIP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT PARALLEL 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 120POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf