TT Electronics/IRC PFC-W1206LF-03-4750-B
PFC-W1206LF-03-4750-B picture photo
Mfg. Part Number
PFC-W1206LF-03-4750-B
Brief Description
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/3W 1206
Datasheet Download
PFC-W1206LF-03-4750-B.pdf
Availability of PFC-W1206LF-03-4750-B
QUANTITY
PFC-W1206LF-03-4750-B Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC-W1206LF-03-4750-B
Internal Part NumberEIS-PFC-W1206LF-03-4750-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1
SeriesPFC - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC-W1206LF-03-4750-B
Related LinksPFC-W1206L, PFC-W1206LF-03-4750-B Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
PFC-W1206LF-03-4750-B Details Description
Related parts for PFC-W1206LF-03-4750-B
RES SMD 86.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 20A LPDS datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 55MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
COMBO 17W2 M PCB R/A 75O ZINC datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf