Schurter PFRX.135.3
PFRX.135.3 picture photo
Mfg. Part Number
PFRX.135.3
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC 1.35A 60V RESET RADIAL
Datasheet Download
PFRX.135.3.pdf
Availability of PFRX.135.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PFRX.135.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFRX.135.3
Internal Part NumberEIS-PFRX.135.3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Modelpfrx-135-3.igspfrx-135-3.stppfrx-135-3.dxf
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPFRX
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.35A
Current - Trip (It)2.7A
R Min/Max0.120 ~ 0.190 Ohm
Time to Trip9.6s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFRX.135.3
Related LinksPFRX., PFRX.135.3 Datasheet, Schurter Distributor
PFRX.135.3 Details Description
Related parts for PFRX.135.3
NUT DRIVER HEX SOCKET 9/64" 9.3" datasheet.pdf