Vishay Thin Film PHP00603E1670BST1
PHP00603E1670BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E1670BST1
Brief Description
RES SMD 167 OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E1670BST1.pdf
Availability of PHP00603E1670BST1
QUANTITY
PHP00603E1670BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E1670BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E1670BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)167
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E1670BST1
Related LinksPHP00603, PHP00603E1670BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E1670BST1 Details Description
Related parts for PHP00603E1670BST1
EMITTER IR 940NM 50MA T-1 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA datasheet.pdf
IC CLK DATA REC SDH 175MBPS datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY STD 12A 2PL QC PNL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC INVERTER/BUFFER OD X2SON6 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 35A 6V datasheet.pdf