Vishay Thin Film PHP00603E3161BBT1
PHP00603E3161BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00603E3161BBT1
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 3/8W 0603
Datasheet Download
PHP00603E3161BBT1.pdf
Availability of PHP00603E3161BBT1
QUANTITY
PHP00603E3161BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00603E3161BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00603E3161BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.375W, 3/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.020" (0.51mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00603E3161BBT1
Related LinksPHP00603, PHP00603E3161BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00603E3161BBT1 Details Description
Related parts for PHP00603E3161BBT1
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
THERMAL GREASE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24SSOP datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf