Vishay Thin Film PHP00805H3120BST1
PHP00805H3120BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H3120BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 312 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H3120BST1.pdf
Availability of PHP00805H3120BST1
QUANTITY
PHP00805H3120BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H3120BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H3120BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)312
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H3120BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H3120BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H3120BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H3120BST1
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SGL R-R VOUT 10DFN datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 4MHZ RRO 8MLPD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 100A 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf