Vishay Thin Film PHP00805H8061BST1
PHP00805H8061BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H8061BST1
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H8061BST1.pdf
Availability of PHP00805H8061BST1
QUANTITY
PHP00805H8061BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H8061BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H8061BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H8061BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H8061BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H8061BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H8061BST1
CONN HEADER VERT 15POS .100 30AU datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 8AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 52PLCC datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf