Microchip Technology PIC12HV609-I/MF
PIC12HV609-I/MF picture photo
Mfg. Part Number
PIC12HV609-I/MF
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC12HV609-I/MF.pdf
Availability of PIC12HV609-I/MF
QUANTITY
PIC12HV609-I/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12HV609-I/MF
Internal Part NumberEIS-PIC12HV609-I/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginDFN-8L Qualification 21/Nov/2013
Mold Compound Qualification 07/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12HV609-I/MF
Related LinksPIC12HV, PIC12HV609-I/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12HV609-I/MF Details Description
Related parts for PIC12HV609-I/MF
DIODE GEN PURP 800V 40A DO203AB datasheet.pdf
SIDACTOR BI 140V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 4PIN BLACK/GOLD datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE WHT datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED INDUCT 15UH 5MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC LED DRIVER 60V 1.2A 36SSOP datasheet.pdf