Microchip Technology PIC16C554-20/SS
PIC16C554-20/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C554-20/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP
Datasheet Download
PIC16C554-20/SS.pdf
Availability of PIC16C554-20/SS
QUANTITY
PIC16C554-20/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C554-20/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16C554-20/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size896B (512 x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size80 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C554-20/SS
Related LinksPIC16C5, PIC16C554-20/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C554-20/SS Details Description
Related parts for PIC16C554-20/SS
RCPT ASSY,R/A,CHAMP 050,80 POS datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED-THRU GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 304VC SMB datasheet.pdf
MICRO 25POS SKT 10" YEL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 25MM datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
LED T3 1/4 MULTI GREEN 230VAC/DC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf