| Internal Part Number | EIS-PIC16C710-20I/SS | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Assembly/Origin | Qualification Copper Wire 20/Oct/2014 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 67 | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT | |
| Number of I/O | 13 | |
| Program Memory Size | 896B (512 x 14) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 36 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 6 V | |
| Data Converters | A/D 4x8b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |