Microchip Technology PIC16F1455-E/ST
PIC16F1455-E/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1455-E/ST
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16F1455-E/ST.pdf
Availability of PIC16F1455-E/ST
QUANTITY
PIC16F1455-E/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1455-E/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16F1455-E/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F145x, Family Errata/Datasheet 18/May/2013
PIC16(L)F1454,5,9 Errata and Datasheet 16/Oct/2013
PIC16(L)F1454,5,9 Datasheet Update 31/Mar/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O8
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)