Microchip Technology PIC16F1518-I/SO
PIC16F1518-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1518-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16F1518-I/SO.pdf
Availability of PIC16F1518-I/SO
QUANTITY
PIC16F1518-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1518-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F1518-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConfigurable Logic Cell
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductExtreme Low Power (XLP) Microcontrollers
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1516/17/18/19 Datasheet Update 05/Aug/2013
Errata Update 22/Oct/2013
Errata/Datasheet Update 11/Nov/2014
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1518-I/SO
Related LinksPIC16F1, PIC16F1518-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1518-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F1518-I/SO
RELAY RF DPDT 1A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050" datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf