Microchip Technology PIC16F1719-I/PT
PIC16F1719-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1719-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 16K FLASH IND 44TQFP
Datasheet Download
PIC16F1719-I/PT.pdf
Availability of PIC16F1719-I/PT
QUANTITY
PIC16F1719-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1719-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16F1719-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product8-bit PIC® MCUs with Core Independent Peripherals
PIC16(L)F170x/171x 8-bit MCU Family
PCN Design/SpecificationBond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 07/May/2015
PIC16(L)F1717/1718/1719 Series Data Sheet Update 16/Oct/2015
PIC16(L)F1717/8/9 Datasheet Rev 4/Dec/2015
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 28x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1719-I/PT
Related LinksPIC16F1, PIC16F1719-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1719-I/PT Details Description
Related parts for PIC16F1719-I/PT
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 127 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf