Microchip Technology PIC16F1786-I/ML
PIC16F1786-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1786-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16F1786-I/ML.pdf
Availability of PIC16F1786-I/ML
QUANTITY
PIC16F1786-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1786-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F1786-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntelligent Analog Family of MCUs
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1784,6,7 Errata/Datasheet 22/Jul/2013
PIC16F178Y Datasheet Update 15/Aug2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x12b, D/A 1x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1786-I/ML
Related LinksPIC16F1, PIC16F1786-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1786-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F1786-I/ML
RES SMD 787 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 0.5A TO92 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 300MA 1.4 OHM datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CH20M BUS-PROFIL TS 35X7.5/250 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.2A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf