Microchip Technology PIC16F505T-I/MG
PIC16F505T-I/MG picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F505T-I/MG
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16F505T-I/MG.pdf
Availability of PIC16F505T-I/MG
QUANTITY
PIC16F505T-I/MG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F505T-I/MG
Internal Part NumberEIS-PIC16F505T-I/MG
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size1.5KB (1K x 12)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F505T-I/MG
Related LinksPIC16F5, PIC16F505T-I/MG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F505T-I/MG Details Description
Related parts for PIC16F505T-I/MG
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC 2825 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 277VAC datasheet.pdf
BERGSTIK-0.100 TH R/A TIN datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 15A TO-220F datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.6A SOT-23-3 datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A CRS datasheet.pdf