Microchip Technology PIC16F506-E/P
PIC16F506-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F506-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14DIP
Datasheet Download
PIC16F506-E/P.pdf
Availability of PIC16F506-E/P
QUANTITY
PIC16F506-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F506-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC16F506-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Copper Bond Wire 04/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
EEPROM Size-
RAM Size67 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F506-E/P
Related LinksPIC16F, PIC16F506-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F506-E/P Details Description
Related parts for PIC16F506-E/P
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC ARM9 MCU 208MHZ 320-LFBGA datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
LED STAR K2 GREEN HIGH CURRENT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 30.0 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR R/A 8POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS datasheet.pdf
CAP FILM 18 NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf