Microchip Technology PIC16F506T-I/SL
PIC16F506T-I/SL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F506T-I/SL
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
PIC16F506T-I/SL.pdf
Availability of PIC16F506T-I/SL
QUANTITY
PIC16F506T-I/SL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F506T-I/SL
Internal Part NumberEIS-PIC16F506T-I/SL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 5/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Bond Wire 31/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
EEPROM Size-
RAM Size67 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F506T-I/SL
Related LinksPIC16F5, PIC16F506T-I/SL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F506T-I/SL Details Description
Related parts for PIC16F506T-I/SL
IC DAC 20BIT BICMOS 20SO datasheet.pdf
TRANSFR AUDIO 6K/24K 150/600 IMP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf