Microchip Technology PIC16F627A-I/SO
PIC16F627A-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F627A-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16F627A-I/SO.pdf
Availability of PIC16F627A-I/SO
QUANTITY
PIC16F627A-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F627A-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16F627A-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F627A-I/SO
Related LinksPIC16F6, PIC16F627A-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F627A-I/SO Details Description
Related parts for PIC16F627A-I/SO
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10V 570MA SOD323 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 35.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
PWR SUPPLY XBEE 5VDC 120-240VAC datasheet.pdf
FIBER OPTICS 10POS TRANSPARENT datasheet.pdf
39 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf