Microchip Technology PIC16F870-E/SP
PIC16F870-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F870-E/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16F870-E/SP.pdf
Availability of PIC16F870-E/SP
QUANTITY
PIC16F870-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F870-E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16F870-E/SP
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F870-E/SP
Related LinksPIC16F8, PIC16F870-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F870-E/SP Details Description
Related parts for PIC16F870-E/SP
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 300MA 1.4 OHM datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DEMODULATOR/DECODER 100-HTQFP datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 562 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT PIN datasheet.pdf