Microchip Technology PIC16LF1518-I/SP
PIC16LF1518-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1518-I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16LF1518-I/SP.pdf
Availability of PIC16LF1518-I/SP
QUANTITY
PIC16LF1518-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1518-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1518-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConfigurable Logic Cell
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1516/17/18/19 Datasheet Update 05/Aug/2013
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 17x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1518-I/SP
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1518-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1518-I/SP Details Description
Related parts for PIC16LF1518-I/SP
MEMORY CARD FLASH 14GB datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 25V 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 8A 8-SOIC datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY 13P BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 115 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TERM BLOCK GRAY datasheet.pdf
TRANS NPN 800V 3A TO3PF datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf