Microchip Technology PIC16LF1554-I/ML
PIC16LF1554-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1554-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
PIC16LF1554-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF1554-I/ML
QUANTITY
PIC16LF1554-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1554-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1554-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Datasheet Update 20/Jan/2015
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Datsheet Update 07/Apr/2015
Errata/DataSheet/Die Revision 20/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O11
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1554-I/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1554-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1554-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1554-I/ML
RES SMD 17.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 0.2 OHM 5% AXL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 9/16-18 UNF 20MA datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/16/180LR SN BK BX datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf