Microchip Technology PIC16LF1575-E/ST
PIC16LF1575-E/ST picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1575-E/ST
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14TSSOP
Datasheet Download
PIC16LF1575-E/ST.pdf
Availability of PIC16LF1575-E/ST
QUANTITY
PIC16LF1575-E/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1575-E/ST
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1575-E/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Conversion 27/May/2015
Pic16(L)F1574/5/8/9 Family Data Sheet Update 06/Oct/2015
Pic16(L)F1574/5/8/9 14/20-Pin Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityLIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1575-E/ST
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1575-E/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1575-E/ST Details Description
Related parts for PIC16LF1575-E/ST
SWITCH TOGGLE SPST 20A 12V datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A SOT23A-3 datasheet.pdf
LCD PARALLEL 2X16 W/CABLE datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6SON datasheet.pdf