Microchip Technology PIC16LF1789T-I/PT
PIC16LF1789T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1789T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16LF1789T-I/PT.pdf
Availability of PIC16LF1789T-I/PT
QUANTITY
PIC16LF1789T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1789T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1789T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationBond Wire Update 31/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size28KB (16K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1789T-I/PT
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1789T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1789T-I/PT Details Description
Related parts for PIC16LF1789T-I/PT
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC TOUCH CTRLR 44TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
BNC BRDCST CBL PLUG CRIMP R/A datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC 1 PC CARD datasheet.pdf